Onboarding

Vad behöver vi från er för att komma igång?

Mindre än ni tror. En timmes briefing, en kort målbeskrivning, och en kontaktdatafil — där det krävs. Vi tar fram resten. Här är hela processen, fas för fas.

Sammanfattning

För e-Mystery Shopper™ och Persona Web Audit™ behöver vi inget från er förutom briefing och er publika sajt. För kund- och medarbetarundersökningar behöver vi briefing + en kontaktfil. Inga inloggningar, inga interna system, ingen CMS-åtkomst.

Fas 1 — Briefing (60 minuter)

Det första formella mötet, oftast via Teams/Meet. Vi förstår er affär, era mål och ert beslutsbehov.

Vad ni behöver förbereda

Ingenting. Vi ställer frågorna. Era svar räcker.

Vad vi pratar om

Briefing kan hållas inom 3–5 arbetsdagar från första kontakt.

Fas 2 — Definitionsfas (1–2 veckor)

Vi tar fram konkret förslag på upplägg. Ni reviderar.

Vad vi tar fram

Vad ni behöver göra

Fas 3 — Datafil (om kund-/medarbetarundersökning)

För NKI/NMI behöver vi era kund- eller medarbetarregister med kontaktuppgifter. För digitala tjänster (e-Mystery Shopper, Persona Web Audit) behövs ingen datafil.

Standardformat på kontaktfil

  • Excel eller CSV
  • Kolumner: Namn (förnamn + efternamn), E-post, Telefon (om telefonintervju), Företag (B2B), Kontoansvarig/säljare (B2B), Region/distrikt, Segment/produktkategori
  • För NMI: medarbetare-ID (inte personnummer), Avdelning/team, Anställningsstatus (heltid/deltid), Tjänsteår-grupp (0–2/3–5/5+ år)

Filen levereras krypterat (lösenordsskyddad zip via separat kanal). Vi raderar den så fort utskicket är klart — den används aldrig för annat ändamål.

Fas 4 — Internt godkännande (varierar)

Vissa uppdragstyper kräver formellt internt godkännande innan fältarbetet startar.

Medarbetarundersökningar (NMI)

Krever typiskt:

Vi stöttar processen — texter till intern kommunikation, FAQ-svar för chefer, dokumentation till facken.

Kundundersökningar i större B2B-organisationer

Säljorganisationen vill ofta veta i förväg vilka kunder som kontaktas — så att de inte överraskas av att kunden ringer dem för att fråga om undersökningen. Vi delar utskickslistor med säljansvariga 1–2 veckor innan utskick.

Fas 5 — Genomförande (2–6 veckor)

Här gör vi jobbet. Ni har inga ytterligare uppgifter tills rapporten levereras, om ingen oförutsedd fråga uppstår.

Vad vi gör i bakgrunden

Fas 6 — Analys och rapport (1–3 veckor)

Statistisk analys, AI-driven sentimentanalys av öppna svar, drivkraftsanalys och tematisering. Manuell tolkning av en senior analytiker — varje slutsats granskas mot källan.

Vad ni får

Fas 7 — Presentation och nästa steg (1 möte + uppföljning)

Vi presenterar resultatet för ledningen, diskuterar prioriteringar och tar fram en handlingsplan. Workshop-stöd ingår i NMI och ofta även i större NKI-uppdrag — då kommer vi ut till era kontor och håller workshops på gruppnivå där medarbetarna eller säljteamen själva diskuterar resultaten och tar fram handlingsplaner.

För internationella uppdrag presenterar vi typiskt på engelska för internationell ledning, plus en svensk version för svensk ledning.

Mindre än ni tror — låt oss börja samtalet

Bok ett kostnadsfritt 15-minutersmöte så går vi igenom er situation och jag ger en konkret bild av vad som krävs i just ert fall.

Boka 15 min med Johan